Potulky po mikulášskom bojisku

Autor: Juraj Vanovčan | 25.9.2008 o 21:09 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  2742x

Tri štvrtiny mladých Britov nevedia nič o vylodení Spojencov v Normandii, píše sa v článku SME z júna 2004. Raz niekoho napadne položiť obdobnú otázku u nás doma a odpovede troch štvrtín mladých Slovákov načas odplavia mýtus o našej prevahe nad Anglosasmi vo faktografických skillz. Kto vie, kde sa nachádzajú kóty Háj, Nicovô či Trstenský diel a ktoré bojisko na Slovensku si vyslúžilo názov "druhá Dukla"?

 Foto: autor

 

 

 

Slovensko bolo začiatkom roku 1945 vedľajším bojiskom. Ruská januárová ofenzíva sa valila na strategickom smere Varšava-Berlín cez zasnežené poľské nížiny od Visly k Odre, na južnom smere Rusi dokončili obkľúčenie Budapešti a Nemci už mali za sebou druhý z troch neúspešných pokusov o jeho prelomenie. Dobýjať hornaté Slovensko nemalo ktovieaký strategický význam, ale po dvojmesačnej prestávke, ktorá nasledovala po trojmesačných bojoch o hrebene Karpát, sa v januári pohla fronta aj od zamrznutej Ondavy. Tanková brigáda a väčšina delostrelectva čs. armádneho zboru boli síce odvelené na podporu ruskej ofenzívy smerom na poľské Jaslo, ale zbor si po doplnení stavov mobilizáciou na čerstvo oslobodených územiach viedol pomerne úspešne a koncom januára sa prebojoval na dohľad od Liptovského Mikuláša.

V zúženom údolí Váhu, z juhu ohraničenom Nízkymi Tatrami a zo severu masívom Západných Tatier však narazili tri čs. brigády a sovietska 24. strelecká divízia na zdanlivo neprekonateľnou bariéru. Nemecká 320. divízia ľudových granátnikov, súčasť XXIX. zboru 1. tankovej armády, sa pevne uchytila na holých hrebeňoch severne a južne od Liptovského Mikuláša, v samotnom meste a na opevnených výšinách severne od Váhu. Nasledovali dva mesiace bojov, nepretržitej delostreleckej a mínometnej paľby, útokov a protiútokov pechoty v hlbokom snehu, v snehových fujaviciach a v mokrom snehu a bahne. Dominujúce výšiny boli opakovane dobyté, stratené, dobyté a znovu stratené, často niekoľkokrát v ten istý deň. Útočiaca pechota brodiaca sa snehom na otvorených pláňach bez možnosti úkrytu bola decimovaná mínometnou, delostreleckou a guľometnou paľbou. Mesto Mikuláš a okolité výšiny boli dobyté a znovu stratené v nemeckých protiútokoch. Až ruský postup v Poľsku a dolu údolím Oravy prinútil Nemcov začiatkom apríla evakuovať mikulášsku obrannú líniu kvôli ohrozeniu tylu a fronta sa posunula do Veľkej Fatry.

 

Holý hrebeň medzi Smrečanmi a Žiarom na východe a Jalovcom a Bobrovcom na západe tvoril chrbticu nemeckej obrany severne od Mikuláša. V doline naľavo pri útoku 30. marca 1945 zaviazli v bahne džípmi ťahané protitankové kanóny, čo znamenalo vytlačenie 1. brigády z Trsteného a Jalovca nemeckým protiútokom.

IMGP4219.jpg  

 

Pohľad spod kóty Nicovô na výšinu Háj. Opevnený svah a údolie Smrečianky tvorili prirodzenú obrannú líniu voči čs. a sovietskym jednotkám útočiacim od východu.

IMGP4223.jpg

 

Pohľad z kóty Žiarsky diel ponad Žiar na bývalé nemecké obranné línie smerom na západ. Na tomto mieste mali postavenia delostreleckí pozorovatelia čs. zboru. Rozsiahly hrebeň medzi Žiarom a Jalovcom (J. je skrytý za hrebeňom v údolí)  prekonala 3. čs. brigáda pri poslednom útoku a obsadila zalesnené výšiny v pozadí.

IMGP4249.jpg

 

Trstenský diel (769 m), dominujúca výšina a ohnisko bojov na sever od Mikuláša západne od Smrečian. Pointe du Hoc má múzeum, Kóta smrti nad Duklou má rozpadajúci sa pomník, Trstenský diel má anténu mobilného operátora.

IMGP4266.jpg

 

Pohľad z Trstenského dielu na juh, smerom na výšiny Nicovô a Háj. Kto ovládal Háj, ovládal prístupy k Liptovskému Mikulášu. Začiatkom marca obidve výšiny nakrátko dobyla a znovu stratila 24. strelecká divízia.

IMGP4282.jpg

 

Hrebene mnohokrát preorané paľbou sú už desaťročia preorávané traktormi. Repka olejná rastie na miestach nemeckých zákopov.

IMGP4285.jpg

 

Trstenský diel od severu. V pozadí Jánska dolina.

IMGP4308.jpg

 

Cintorín dvetisíc čs. a sovietskych vojakov na výšine Háj. Ešte dva týždne a ak medzitým nepokosia, hroby sa stratia v májovej tráve. (Foto: Peter Baláž)

IMGP4370.jpg

 

Nemecký vojenský cintorín vo Važci; sú na ňom pochovaní padlí od Popradu po Mikuláš. Cmiter je vzorne upravený a tráva je pravidelne kosená.

IMGP4371.jpg

 

Nemí svedkovia bojov spred 63 rokov.

IMGP4372.jpg

 

Fotky bez uvedenia autora: autor. (Foto: Martin Vrábel)

L13LO34.jpg

 

 

Odporúčaná literatúra:

K. Richter: Dobývaní domova I., 2005

A. Ressel: Šestnástimi krajinami za slobodou, 1978

Druhá svetová.sk: Liptovský Mikuláš - Pyrrhovo víťazstvo 1. čs. armádneho zboru

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?